Du är här
Hem > Nyheter > Stockholm GK

Stockholm GK

Sveriges näst äldsta klubb som bildades 1904. Kevinge som banan heter anlades 1932.  Det kändaste namnet som kommit fram i klubben är nog Jarmo Sandelin. Men hur ser det ut med juniorverksamheten hos Stockholmsklubben idag och vad gör de för att få fram fler talanger.

Klubben har två tränare: Johan Orrgård och Per Jacobson. De båda har spelat golf på Kevinge sedan dom var juniorer.

Juniorverksamheten idag

Breddverksamhet med inriktning mot spets. Våran  verksamhet kallas Farmen och är indelad i tre sektioner. Mini Farmen 6-8 år, Farmen 9-16 år(21) och sedan våra tävlingsgrupper. Vi har utrymme för ca 250 st.

SGK lagbild
Klubbens talanger

Klubbens målsättning

Klubben har som målsättning att ligga topp 5 på SGF´s juniorranking. Att rekrytera blivande medlemmar genom vår juniorverksamhet. 2017 gör klubben en satsning på att få fler tjejer i träningsverksamheten.

För att nämna några talanger som klubben har idag så kan man lyfta fram

Flickor

Pi-Lillebi Hermansson – Skandia Elite, landslagsuppdrag mm

Alice Sundberg – Skandia Elite

Nora Sundberg – Skandia

Pojkar

Ludvig Eriksson – Skandia Elite, Landslagsuppdrag mm

Felix Alnefelt – Skandia Elite, JMI, Future tour

Filip Jinglöv  – Skandia

SGK spelare
Filip Jinglöv som var med i laget som vann JSM 2016

Tävlingar

Stockholms GK kommer själva stå värd för en juniortävling i år 1-2 Juli när Skandia Cup Future kommer att spela där. När tillfälle ges och när det passar, arrangerar klubben också SGF/SGDF sanktionerade tävlingar och seriespel.

Träningsmöjligheter under vinterhalvåret

Juniorerna erbjuds vinterträning i Ullna indoor.  Träning sker torsdagar, lördagar och söndagar. För en tävlingsgrupp erbjuder vi träning 3 ggr i veckan under vintertid. För bredden erbjuds träning 1 gång i veckan.

Kommentera

Top
Hoppa till verktygsfältet